Aktif Karbonlu Sabun Nedir, Ne İşe Yarar?

Tarih: 10.11.2022 16:44
Aktif Karbonlu Sabun Nedir, Ne İşe Yarar?
Özellikle son yıllarda kişisel bakım alanında üretilen birçok ürün içerisinde aktif karbon kullanılmaktadır. Bu ürünler arasında yer alan aktif karbonlu savun nedir, ne işe yarar? Gibi sorular birçok kişi tarafından sıkça araştırılmaktadır.
Özellikle son yıllarda kişisel bakım alanında üretilen birçok ürün içerisinde aktif karbon kullanılmaktadır. Bu ürünler arasında yer alan aktif karbonlu savun nedir, ne işe yarar? Gibi sorular birçok kişi tarafından sıkça araştırılmaktadır.
özellikle maskelerde de donatılar da kremlerde veya diş macunlarında kullanılan aktif karbon temelde kömür olarak bilinmektedir. Aktif karbonu sabun ise bu ürünler arasında en etkili ve pratik sonuçlar veren ürünler arasında yer almaktadır.

Aktif kömürün normal kömürden en önemli farkı kömürün aktive edilmesi için çeşitli işlemlerden geçirilmiş olmasıdır. Bu işlemlerde kullanılan karbon içeriği yüksek maddenin geçirdiği işlemler sonucunda yüzey alanı ve gözenek miktarı artarak daha faydalı hale getirilmektedir. Böylece kömürün farklı maddeleri emmesi ve bünyesinde tutması sağlanmış olmaktadır.
 

Aktif Karbonlu Sabun Faydaları


Aktif karbonlu sabun faydaları ise oldukça fazla olduğundan saymakla bitirmek mümkün değildir. Özellikle sivilce oluşumunu yavaşlatması ve gözeneklerde birikmiş olan kiri emerek gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamış olur.

Bunun yanı sıra özellikle tıkanmış gözeneklerde en çok karşılaşılan problemler içerisinde siyah nokta oluşumu yer aldığından sabunun düzenli olarak kullanılması sayesinde siyah nokta oluşumu önemli ölçüde yavaşlatır olarak zamanla ortadan kaldırılmaktadır. Genellikle yağlı ciltler için önerilen aktif karbonlu sabun cildin yağ dengesi kazanmasını sağlayarak sivilce oluşumunu engellemekte ve genişlemiş gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak siyah nokta oluşumunu engellemektedir.

Nazik hareketlerle peeling şeklinde uygulandığında kısa sürede gözle görülür etki sağlayan aktif karbonlu sabun özellikle yüz bölgesi için tercih edilse de vücut ve saç temizliği için de kullanılabilmektedir.
 

Karbon Sabunu Ne İşe Yarar?

Karbon sabunu ne işe yarar? Sorusu kapsamında özellikle cilt problemlerinin ortadan kaldırılması, cilt yüzeyinde meydana gelen akne veya siyah nokta gibi kötü görünüme neden olan faktörlerin tedavi edilmesi gibi hususlarda fayda sağlayan karbon sabun aynı zamanda kepeklenme problemi yaşayan saçlarda da etkili sonuçlar vermektedir.

 

Aktif Karbon Sabunu Nasıl Kullanılır?

Aktif karbon sabunu nasıl kullanılır? Sorusu ise özellikle bu sabunu ilk defa kullanacak olan kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Yüz, saç ve vücut temizliği için kullanılmakta olan aktif karbon sabunu her gün kullanım için uygun değildir. Bu nedenle kişilerin haftada 1 veya 2 kez aktif karbonu sabunu kullanarak derinlemesine temizleme sağlaması mümkündür.

Bu kullanım sayısı yağlı cilt tipine sahip olan kişiler için haftada 3 veya 4 kez kullanıma kadar çıkartılabilir. Ancak kuru ciltlerde daha çok kuruluğa neden olabileceği için mümkün olduğunca hafta içerisinde 2 kez kullanımın aşılmaması gerekmektedir. Böylece antibakteriyel özelliği sayesinde kullanılan tüm bölgelerde arındırıcı etki sağlayarak cildin sebum dengesini de arttırmaktadır.

 

Kömür Sabunu Sivilcelere İyi Gelir Mi?


Özellikle ergenlik çağında bulunan kişilerin en çok problem yaşadıkları cilt sorunu sivilce problemi olmaktadır. Ancak sivilceler sadece ergenlik çağında değil aynı zamanda hormonal, vücuttaki yağlanma ve bazı organ hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Özellikle her cilt tipi için uygun kullanıma sahip olan kömür sabunu genellikle en çok yağlı ve akneye meyilli olan cilt tipleri tarafından tercih edilmektedir. İçerisinde yer alan karbon sayesinde cildin yağ dengesi sağlanarak derinlemesine temizlik sağlanmış olur ve böylece ciltte sivilce oluşumu engellenmiş olur.
Bu durumda karbon kömürü ciltteki sivilcelerin kurtulmasını sağlayarak yeni sivilce oluşumunu da engellediği için sivilcelere iyi gelmektedir.
 

En İyi Aktif Karbonlu Sabun Markası

En iyi aktif karbonlu sabun markası özellikle bu alanda doğal içeriklere sahip sabun almak isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada önerebileceğimiz ve genellikle aktif karbonlu sabun kullananlar tarafından yapılan yorumlar ile elde ettiğimiz bilgilere göre kişilerin en çok fayda gördükleri ürün Myeksi %100 doğal aktif karbonlu sabun olmaktadır.


Bu ürün sakalların dipten uca beslenerek daha canlı görünmesini sağlarken aynı zamanda gözenek boyutunu küçülterek cildi sıkılaştırıcı etki de sağlamaktadır. Özellikle yorumlardan yola çıkarak detoks etkisinin oldukça yüksek olduğu bilinmekte olup genellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişiler tarafından kullanıldığında cildin yağ oranının dengelendiği görülmektedir.

Ancak bu ürün sadece yağlı cilt tipleri tarafından değil aynı zamanda kepek ve kuru saç derisi problemi ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından da kullanılmış ve oldukça etkili sonuçlar vermiştir. karışıklıkların azaltılarak erken yaşlanmayı engellemesi ve ciltte meydana gelen lekelerin ortadan kaldırılması için tercih edilebilecek olan aktif karbonlu sabun %100 doğal içeriği sayesinde birçok kişinin favorisi olarak görülmektedir.
Ürünün kullanım şekli doğal sabunun su ile köpürterek dairesel hareketlerle cilde masaj uygulaması yaparak birkaç dakika boyunca uygulanması ve daha sonra bu su ile durulanması şeklinde olmaktadır.
Cilt yapısı ile uyum sağlayan bu sabunlar rutin bakımlar ve nemlendirici bakımları için oldukça önemlidir. Özellikle sakallarda seyrelme yaşayan kişiler için oldukça faydalı sabunlardır.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...