Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar?

Tarih: 10.11.2022 16:50
Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar?
Günümüzde ülke sınırları içerisinde yeni yeni kullanılmaya başlanan dermaroller aslında Uzak Doğu'da uzun yıllardan beri kullanılmakta olan silindir şeklindeki cilt aparatıdır. Vücudun tamir süresini tetikleyen bu ürünler oldukça pratik kullanıma sahip oldukları için birçok kişi tarafından son dönemlerde oldukça sık tercih edilir hale gelmişlerdir.
Dermaroller nedir, ne işe yarar? Sorusu özellikle son zamanlarda trend haline gelen bu ürünler için en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Günümüzde ülke sınırları içerisinde yeni yeni kullanılmaya başlanan dermaroller aslında Uzak Doğu'da uzun yıllardan beri kullanılmakta olan silindir şeklindeki cilt aparatıdır.
Vücudun tamir süresini tetikleyen bu ürünler oldukça pratik kullanıma sahip oldukları için birçok kişi tarafından son dönemlerde oldukça sık tercih edilir hale gelmişlerdir.
 

Dermaroller Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dermaroller nedir, nasıl kullanılır? sorusu da bu hususta sıkça araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Bu ürünlerin üzerinde çok fazla sayıda ince ve küçük iğneler bulunmakta olup silindir şekline sahip olan dermaroller oldukça kolay kullanıma sahiptirler. Skinroller, Microneedling veya Mesoroller Olarak da adlandırılan bu ürünlerin b üst kısmında yer alan iğne sayıları ve büyüklükleri uygulamanın yapılacağı bölgeye, yaşa ve sorunun büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.


Bu aparatlar cilt üzerinde yer alan küçük kanalların açılmasını ve böylece kök hücre ekstresinin cilt altına daha rahat geçmesini sağlayan ürünlerdir. Aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyen ve kullanıldığı bölgede kendi kendine yenilenme sağlayan dermaroller cilt bakım ürünleri içerisinde en etkili aparatlar olarak kabul edilmektedirler.
 

Dermaroller Nasıl Kullanılır?

Dermaroller nasıl kullanılır? Diye merak eden kişiler için ise bu ürünlerin ilk olarak kullanmadan önce mutlaka dezenfekte spreyi ile güzelce temizlenmesi ve üzerinde yer alan iğnelerin herhangi bir yüzeye temas ettirilmemesi oldukça önemlidir. Ardından uygulamaya geçerken uygulanacak olan bölgeye dermarollerin dik gelecek şekilde tutulması ve hafifçe bastırılarak aşağı yukarı hafif hareketlerle uygulama yapılması gerekmektedir.

En az 5 en fazla ise 8 defa aynı bölgeye uygulama yapılması gerekmekte olup uygulamadan önce mutlaka uygulama yapılacak olan bölgeye ampul sonrasında ise kızarıklık ve tahrişi önlemek amacıyla krem ve losyon kullanılmalıdır. Ortalama olarak 20 dakika kullanılması önerilen dermaroller aynı zamanda uygulama sonrası mevsim fark etmeksizin mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmasını önermektedir.
 

Dermaroller Saç Çıkarır Mı?

Dermaroller saç çıkarır mı? sorusu ise özellikle bu aparatlar için en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Uygulama alanları oldukça çeşitli olan bu aparatların saç dipleri için uygulama alanında bulunmaktadır. Saç için dermaroller seçimi yaparken 1 mm kalınlığında dermaroller seçilmesi gerekmektedir.

Uygulama sırasında kişilerin saçlarını tarayarak dip boyası yapar gibi belirli kısımlardaki saç derisi üzerine sağa sola hareketler ile uygulama yapması sayesinde saçlar güçlendirmektedir. Dermaroller saç işe yarıyor mu? Sorusu kapsamında kan dolaşımının harekete geçirilerek saç köklerinin beslenmesi, vitaminlerin etkisinin arttırılması ve düzenli olarak uygulandığında saç köklerinin güçlenmesi gibi hususlarda fayda sağlamaktadır.

Bu noktada dermaroller kullanım alanları genel olarak şöyledir;
 • Akne izi tedavisi. 
 • Göz çevresi gençleştirme.
 • Leke tedavisi.
 • Çatlak tedavisi.
 • Yara izi tedavileri.
 • Doğum sonrası çatlakları.
 • Saç güçlendirme. 
 • Gözenek sıkılaştırma.
 • Dekolte gençleştirme.
 • Cilt gençleştirme.
 

Dermaroller Kullanımın Faydaları

Dermaroller kullanımı özellikle cildin kolajen üretimini artırdığından ve cilt bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olduğundan bu alanda birçok farklı faydayı kişilere sunmaktadır dermaroller kullanmanın faydaları şöyle sıralanabilir;
 • Cilt bariyerini güçlendirir
 • Kolajen üretimini teşvik eder
 • İnce kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur
 • Cildi dolgunlaştırır
 • Yara izlerinin soldurulmasına yardımcı olur
Dermaroller zararları nedir? Diye merak eden kişiler içinde doğru uygulandığı takdirde bu aparatların herhangi bir zararı bulunmadığını söylemek mümkündür. Ortalama olarak 1 ay ile 3 ay arasında sonuç veren bu uygulama evde veya profesyonel olarak uygulanabilmektedir.
 

Dermaroller Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Dermaroller özellikle yüz bölgesi, gözaltı ve çevresi, saç bölgesi ve vücudun diğer bölgeleri için kullanılabilmektedir. Çoğunlukla yüzde meydana gelen çizgilerin ve cildin elastikiyet kaybı nedeniyle ortaya çıkan sarkıklıkların tedavisi için kullanılmakta olup aynı zamanda yara, akne, güneş hasarı veya yanık gibi durumlarda da etkili sonuçlar ortaya koymaktadır.

Vücut bölgesinde kullanım amaçları ise çoğunlukla genişlemiş gözenek, selülit, vücut çatlakları, saç dökülmesi, hiperpigmentasyon veya anti aging kullanımlarında uygulanan yöntemdir.

Dermaroller kullananlar öncesi sonrası şeklinde yaptıkları paylaşımlar sayesinde ürünlerin etki oranını çok daha net olarak görmek mümkün olmaktadır.
 

Dermaroller Kimlere Uygulanmaz

Dermaroller uygulaması neredeyse birçok kişiye sorunsuz bir şekilde uygulanabilen bir yöntemdir. ancak kemoterapi gören kişilere, kanser hastalığı bulunan kişilere, egzama veya rozase hastalığı bulunan kişilere, sedef hastalığı olanlara, hamile olan veya emziren kişilere ya da doğum kontrol hapı kullanan kişilere dermaroller uygulaması yapılmamaktadır.

Çünkü özellikle cilt hastalığı bulunan kişilere bu uygulamalar yapıldığında ciltte lekelenmeler veya iz kalması oldukça yüksek ihtimal olduğundan daha büyük problemlere yol açmaması için uygulama yapılmamaktadır.
Bunun yanı sıra uygulama yapılan kişilerin de işlem sonrası bir süre güneşe çıkmaması ve güneşlenmemesi de leke oluşumunu engellemek için oldukça önemlidir. Uygulama sonrası ilk 24 saat içerisinde cildin güneş ile temas etmesi halinde cilt problemleri meydana gelebilmektedir.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...