Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Tarih: 21.11.2022 10:28
Kolajenin Faydaları Nelerdir?
Vücutta bulunan doku ve organların içerisinde çok fazla sayıda farklı tip protein bulunmakta olup bu proteinlerin yapısal ve işlevsel özellikleri birbirlerinden farklı olmaktadır.

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Ve Kolajenin faydaları nelerdir? gibi sorular özellikle son dönemde sıkça ortaya çıkan kolajen takviyeleri sonrası birçok kişi tarafından merak edilmekte olup araştırılmaktadır.

Vücutta bulunan doku ve organların içerisinde çok fazla sayıda farklı tip protein bulunmakta olup bu proteinlerin yapısal ve işlevsel özellikleri birbirlerinden farklı olmaktadır. Bu proteinler içerisinde vücudun daha sağlıklı ve genç kalabilmesi için görev alan protein türü ise kolajen olmaktadır.

Kolajen nedir? Sorusu kapsamında vücutta deri, tendon, kemik veya ligamentler olmak üzere birçok organda bul lan yapısal bir protein olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta en çok bulunan protein çeşidi kolajen olmaktadır. Bu protein çeşidi kişilerin dergilerindeki elastikiyeti sağlamakta ve onarımını daha güçlü hale getirmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda vücudun kolajen üretimi yavaşlamakla olup vücut için yeterli miktarda üretim sağlanmamaktadır.

Bu noktada ise kişilerde kırışıklık, yaşlanma ve deride sarkma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle 30 yaşından itibaren vücutta kolajen üretiminin azalmaya başlamasıyla birlikte kişilerin kolajen takviyesi kullanmaları vücudun kolajen üretimini tetikleyerek erken yaşlanmayı önlemektedir.
Özellikle makyaj ve aşırı yorgunluk vücuttaki kolajen miktarının daha çabuk azalmasına neden olduğundan kişilerin erken yaşlarda kolajen takviyesi kullanmaları oldukça önemlidir.
 

Kolajen Nedir, Neye Yarar?

Kolajen nedir, neye yarar? Sorusu kapsamında vücudun daha sağlıklı bağ dokularına sahip olmasını sağladığından bahsetmek mümkündür. Bunun yanı sıra cildin daha parlak ve esnek olmasını sağlarken aynı zamanda kemik ve kasların daha güçlü ve saç veya tırnak gibi yapıların daha sağlıklı olmasını da sağlamaktadır.

30 yaş itibariyle başlayan kolajen üretimindeki azalma 40 yaşına geldikten sonra ciddi miktarda görülmektedir. bu durumda 30 yaş ve sonrası dönemlerde cilt elastikiyetini de azalma, deride incelme, sarkma, ciltte kuruma, güneş lekeleri, kırışıklıklar, tırnak ve saç kalitesinde bozulma gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu noktada kolajen takviyesi kullanarak kişilerin bu problemlerin oluşmasını engellemesi ve ötelenmesi mümkündür.
 

En İyi Kolajen MarkasıKolajen takviyesi kullanmak isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Bu noktada birçok farklı marka tarafından üretilmekte olan kolajen takviyesi bulunmaktadır. Ancak bu takviyelerin içerisinde kolajen kendi içerisinde 4 tipe ayrıldığından mümkün olduğunca tüm tipleri bir arada sağlayan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Myeksi Çilek aromalı Collagen Elastin + Hyaluronik asit ürünleri özellikle son yıllarda en çok tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. İçerisinde hem kolajen hem de hyaluronik asit barındırması sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu ek takviye böylece tek bir ürün ile sağlanmış olmaktadır. Bunun yanı sıra ürünlerin çilek aromalı olması da daha rahat kullanım sağlamaktadır.

Myeksi Çilek aromalı Collagen Elastin + Hyaluronik asit kullanarak olası kırışıklıklarını önleyebilir aynı zamanda daha güçlü saçlara ve tırnaklara sahip olabilirsiniz. Çünkü kolajen sadece deri için değil aynı zamanda saç ve tırnaklar içinde oldukça önemli bir proteindir.

Ürünlerin şeker ilavesiz olması ve içerisinde TIP 1 Tip 3 kolajen, hidrolize elastin, biyotin, çinko, A vitamini, c vitamini gibi takviyeleride barındırması vücudun büyük bir çoğunluğunun korunmasını sağlamaktadır.
 

Yaşa Göre Kolajen Kullanımı

Yaşa göre kolajen kullanımı yapmak özellikle beklenen sonucun çok daha doğru olmasını sağlamaktadır. Genellikle günlük önerilen doz doğal kolajen için 10 gram ve hidrolize peptit kolejleri için 5 gram şeklindedir.
Kolajen ne kadar süre kullanılmalı? Konusunda ise özellikle kolajen kullanımı yaparken mutlaka yaş faktörünün göz önünde bulundurulması ve önemli bir etkinin görülebilmesi için en az 3 ay hiç ara verilmeden kullanılması gerekmektedir.

30 yaşından itibaren bireylerin ihtiyacına göre kolajen takviyesi kullanmaları önerilmektedir. 30 ila 50 yaş arasında yılda 2 defa üçer aylık kür ve 60 yaş üzerinde ise yılda 3 defa 3 aylık kür kullanılması önerilmektedir.
kolajen kullananlar tarafından yapılan yorumlar üzerine yapılan incelemelerde bu ürünlerin düzenli kullanımda kısa sürede gözle görülür etkisinden bahsedilmektedir.

Vücuttan bilinen 16 kolajen bulunmaktadır. bunlar kendi içerisinde tip1, tip2 ve tip3 olarak gruplanmakta olup her tipin etki noktası birbirinden ayrılmaktadır. Kolajen üretimini azaltan faktörler ise şöyledir;
  • C vitamini eksikliği
  • İşlenmiş şeker tüketimi nedeniyle yüksek kan şekeri
  • Sigara ve alkol tüketimi
  • Zihinsel ve fiziksel stres nedeniyle artan kortizol vücudumuzun kolajen depolarını hızla tüketebilir
  • Cilt bariyerini çevresel faktörlere karşı yeterince korumamak
  • Yoğun kozmetik kullanımı
  • Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres hasarı
  • Uyku bozuklukları
  • Yaş
 

Collagen Faydaları ve Zararları

Collagen faydaları ve zararları en çok merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. doğru kullanımda kolajenin vücuda zararı olmamakla birlikte faydaları oldukça yüksektir. Kolajenin faydaları içerisinde özellikle cildin erken yaşlanmasının engellenmesi yer almaktadır.

Bunun yanı sıra kaslarda ve eklemlerde hastalık oluşma ihtimali en aza düşürülmekte ve erken yaşlanma durumunun geciktirilmiş olmasıdır.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...